Expedice Mercedario 6770 m

Ze Země ke hvězdám nevede vyšlapaná cesta

Cerro Mercedario je osmým nejvyšším vrcholem jihoamerických And. Leží zhruba 100km severně od Aconcaguy v oblasti Cordillera dela Ramada a naštěstí zůstává trvale v jejím stínu, zájem o výstup na Mercedario se počítá sotva v desítkách horolezců ročně (na rozdíl od Aconcaguy). Horu poprvé zdolala v roce 1934 Polská expedice.


Existuje několik způsobů, jak vystoupat na Mercedario: normální cestou (severní či Inků), jižní cestu (Japonská cesta nebo cesta Aconcaguy) trasou ledovce Caballito, a západní stěnou (nebo-li Argentinskou cestou), všechny tyto trasy jsou vysoce technické.


A jak to dopadlo?
Paráda, všichni přežili a ve zdraví se vrátili domů. Jen s tou horou to byl problém. Bohužel výstupová stěna byla pokrytá pouze ledem s obrovskými puklinami a vrcholový úsek zavátý přes metr hlubokým čerstvým prašanem. A jak že to vím?
Asi tři dny po našem příchodu do základního tábora se vrátili z hory tři Španělé, pořádně nabušení borci. Neuspěli. Ledovou stěnu zdolávali 22hodin. Další den se pokusili probojovat k vrcholu, marně. Hluboký sníh ve vrcholové partii byl absolutně neprostupný.
Nevadí. Našli jsme a ve dvou zdolali horu La Ramada 6375m. Pokud chcete vědět a vidět více...

Ahoj...!


Partneři expedice:
Lékárna v Bílém doměLékárna v Bílém domě